Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Cervikální intraepiteliální neoplazie neboli CIN (zkratka pochází z anglického názvu cervical intraepithelial neoplasia) je starší označení pro prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku při kolposkopickém vyšetření. V rámci diagnostiky se rozlišují tři stupně: CIN 1 – mírné buněčné změny, CIN 2 – středně závažné buněčné změny, CIN 3 – závažné buněčné změny. Viz také cervix, intra-, epitel, skvamózní intraepiteliální léze (SIL), prekancerózní léze děložního hrdla.

Cervikální screening je jiný název pro screening rakoviny děložního čípku. Viz také cervix, screening.

Skvamózní intraepiteliální léze neboli SIL (zkratka pochází z anglického názvu squamous intraepithelial lesion) je novější označení pro prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku při kolposkopickém vyšetření. V rámci diagnostiky se rozlišují dva stupně: LSIL – skvamózní intraepiteliální léze nízkého stupně, HSIL – skvamózní intraepiteliální léze vysokého stupně. Viz také intra-, epitel, léze, cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN), prekancerózní léze děložního hrdla.

Skvamózní intraepiteliální léze vysokého stupně neboli HSIL (zkratka pochází z anglického názvu high-grade squamous intraepithelial lesion) jsou prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku při kolposkopickém vyšetření. Jedná se o středně závažné až závažné buněčné změny. U těchto změn je vyšší pravděpodobnost, že se vyvinou v karcinom děložního hrdla. Nikdo nedokáže předpovědět, zda a kdy k tomu skutečně dojde. Z tohoto důvodu odborníci doporučují, aby žena každé tři měsíce podstoupila kontrolní vyšetření nebo si tyto změny nechala odstranit, například pomocí konizace. Změny však mohou také samy vymizet, pokud se imunitní systém vypořádá s infekcí HPV. Viz také skvamózní intraepiteliální léze, vysokého stupně (high-grade), prekancerózní léze děložního hrdla.

Skvamózní intraepiteliální léze nízkého stupně neboli LSIL (zkratka pochází z anglického názvu low-grade squamous intraepithelial lesion) jsou prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku při kolposkopickém vyšetření. Jedná se o mírné buněčné změny, které se v určitém období života objeví u mnoha žen, aniž by vyvolaly jakékoli příznaky. LSIL obvykle vymizí samy. Je však důležité, aby ženy, u nichž tyto změny byly zjištěny, chodily na kontroly přibližně každých šest měsíců. Viz také skvamózní intraepiteliální léze, nízkého stupně (low-grade), prekancerózní léze děložního hrdla.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků